پایش گام دوم

آرایش انتخاباتی

نئو اصولگرا_محافظه کاران_گفتمانی ها_دولتی ها

ثبت نام کاندیدهای ریاست جمهوری تمام شد و آرایش انتخابات تقریبا روشن شد. تصور عمومی مردم این هست که تجربه نشان داده است تغییر افراد در راس دولت هیچ چیز را تغییر نمی دهد و مشکلات اقتصادی و معیشتی همچنان باقی می ماند.بخشی از جامعه بر اساس این تجربه انگیزه ای برای تعیین سرنوشت خود ندارند.

متاسفانه در گزینه های ریاست جمهوری نیز تغییری صورت نگرفته است چه رسد به تغییر در وضعیت سیاست های اقتصادی و افراد تکراری فقط در حال جابه جایی احساس مسئولیت خود از این کرسی به آن کرسی اند.

صرف نظر از نتایج بررسی شورای نگهبان باید گفت رقابت در انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم میان چهار قطب جریان نئو اصولگرایی(قالیباف)،محافظه کاران معتدل(لاریجانی و همتی) و گفتمانی های انقلابی(جلیلی) و دولتی ها(بذرپاش اسماعیلی منظور مرتضوی)است و برجستگی رقابت در این چهار محور ارزیابی می شود.

با پیش فرض تایید صلاحیت گزینه های اصلاحات(جهانگیری و شریعتمداری و پزشکیان) این جریان نمی تواند قطب پنجم انتخابات پیش رو را تشکیل دهد. (تغییر فرمان به سمت روابط با غرب مهم ترین بمعنای تنش های همیشگی دولت با مجموعه حاکمیت می شود اراده ای که بجز فرصت سوزی و تنش فایده ای نخواهد داشت و نمی تواند حاکمیت را همراه کند)

طیف پوششی های ریاست جمهوری که به یک صنعت سیاسی پرسود برای معامله و تصاحب وزارتخانه ها و مناصب کلیدی دولت تبدیل شده است نیز مثل اصلاحات خیلی زود تمام خواهد شد و کناره گیری خواهند کرد.

این افراد با عناوینی از جمله برای حفظ انقلاب و تداوم راه شهید رئیسی و کار جهادی و … می گویند پا به عرصه می گذاریم اما مساله تشنگی قدرت و سهم خواهی است و همین فرهنگ سیاسی مسموم که در حال رشد است باعث می شود مناصب کلیدی کشور بدست افراد نالایق و غیر متخصص که بر اساس معامله صحنه گردانان انتخاب می شوند بیافتد.

سبد رای جامعه انقلابی که اصلی ترین ضلع مشارکت را در انتخابات دارد بین سعید جلیلی، قالیباف و دولتی ها تقسیم می‌شود.قالیباف در انتخابات مجلس شورای اسلامی از بدنه سخت انقلابی تهران سیگنال مهمی دریافت کرد که او دیگر فرد اول و انتخاب اول آن ها نیست. با این وجود قالیباف پایگاه اجتماعی خود در جامعه حزب الهی کشور را دارد و سبد رای دولتی ها در صورت توافق با وی بیشتر خواهد شد هرچند ممکن است بذرپاش به عنوان تداوم دهنده راه دولت رئیسی در میدان رقابت بماند. البته رای ثابت قالیباف در تهران خارج از بدنه سخت حزب الهی نباید نادیده گرفته شود.

بخش مهمی از آراء آقای احمدی نژاد در با رد صلاحیت وی به آقای جلیلی اضافه می‌شود البته بخشی نیز انتخابات را تحریم خواهند کرد. بخش کوچکی از مشارکت کنندگان نیز رای معکوس می دهند مثلا برخی از اصلاحاتی ها برای اینکه جلیلی و قالیباف رای نیاورند حاضر اند به لاریجانی رای دهند یا برای اینکه مانع ریاست جمهوری جلیلی شوند از قالیباف حمایت کنند برخی هم برای رقابت با قالیباف به جلیلی رای خواهند داد. سبد رای محافظه کاران و اصلاحات ثابت اما محدود است. سبد رای خاکستری و مشارکت دادن آن ها در انتخابات مهم ترین و تعیین کننده ترین فرصت برای انتخاب رئیس جمهور آینده است با توجه به آشفتگی اصلاحات در تحریک پایگاه اجتماعی خود برای مشارکت در انتخابات و عدم توان سیاسی برای اقناع سازی قشر خاکستری و همچنین با توجه به نفوذ پایین جلیلی در قشر خاکستری باید اذعان کرد قالیباف و گزینه دولت( احتمالا بذرپاش)شانس بیشتری برای افزایش سبد رای خود از جامعه خاکستری دارند.

بیش از آنکه قالیباف و اصولگرایان به رقابت با اصلاحات و محافظه کاران می اندیشند آن ها برای تضعیف سبد رای جلیلی متمرکز شده اند چراکه سبد رای بدنه انقلابی بسیار تعیین کننده خواهد بود و تلاش پنهانی دستگاه تبلیغاتی اصولگرایان و برخی دولتی ها برای کوچک کردن سبد رای سعید جلیلی انجام می شود.

به قلم ابوقاسم/ایتا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا