قرارگاه

یادداشتی از دبیر شورای اطلاع رسانی قرارگاه اجرایی بیانیه گام دوم انقلاب:حادثه سقوط بالگرد و نظریه جنگ روایت ها

بسمه تعالی

نگاهی به نقش پیام و اصحاب رسانه در “تبیین” واقعه اخیر که از جایگاه پر اهمیت اطلاع رسانی در عصر حاضر حکایت می کند.

از حدود ربع قرن پیش نظریه پردازان علوم اجتماعی، دوران پیش رو را “عصر ارتباطات” و انفجار اطلاعات نامگذاری کردند. این نامگذاری واجد تعاریف ویژه ای بود و از جمله آن که جهان به دهکده ای کوچک و در هم تنیده تشبیه شد که در آن هیچ رخداد، جریان و پدیده ای مکتوم و سربه مُهر باقی نمی ماند و با گسترش فوق العاده ی رسانه های جمعی و بروز رسانه های اجتماعی، آحاد بشر از کوچکترین اتفاقات در کمترین زمان ممکن مطلع می شوند و بر اساس این تبعات نسبت به آن قضاوت و موضع گیری می کنند.
طبق این نظریه، در عصر انفجار اطلاعات رسانه های پرمخاطب و مدیران آنها که بطور معمول در استخدام و خدمت سران پشت پرده ی مدیریت جهان(استکبار) هستند برای کوچکترین و حتی بی اهمیت ترین رخدادها، مخاطبان خود را آنچنان در محدوده پیام قرار داده و “بمباران اطلاعاتی” می کنند که هیچ فرصتی برای تفکیک راست و دروغ و تشخیص “واقعیت” وجود نداشته باشد.
در جنبه ی عملیاتی تر، طراحان جهانِ “عصر ارتباطات”، حاکمیت بر اذهان انسان ها و جوامع را بجای آنچه که در واقع و “روی زمین” رخ می دهد، تعیین کننده ی نتیجه ی عینیِ رخدادها می دانند؛ و این پدیده را “جنگ روایت ها” می نامند.
گسترش شبکه های اجتماعی و امکان به اشتراک عموم نهادن هر خبر، دیدگاه، و … – با فرض امکانِ تسلطِ جریان های ناشناس وابسته ی به حاکمان جهانی بر این شبکه ها – کارایی این نظریه را در عمل روزافزون ساخت، و آحاد بشر و وجدان عمومی جوامع را در برابر آن بی دفاع تر ساخت.
مکانیسم دفاعی منطقی در برابر چنین پدیده ی شومی، تمرکز نیرو بر روشنگری زوایای مختلف رخدادها تا رسیدن به درک واقعی از آنهاست؛ امر مبارکی که در رهنمودهای رهبر حکیم انقلاب، “جهاد تبیین” نامیده شد و مورد تاکید قرار گرفت.
حادثه ی اخیر سقوط بالگرد و عروج شهادت گونه ی رئیس جمهور و جمعی از خادمان ملت، در چنان بستری ممکن بود آسیب های فراوان عاطفی و روانیِ اجتماعی و حتی پیامدهای خطرناک امنیتی در پی داشته باشد. کما آن که گمانه زنی های بسیار، از نقش عوامل نفوذی تا سرویس های جاسوسی بیگانه، بوفور و مکرر مطرح و منتشر شد.
حصور جدی، مداوم و موثر رسانه های جمعی و خبرنگاران بخصوص رسانه ملی، به لطف الهی و با هوشیاری مردم، موجب شد ملت بزرگ ایران و نظام جمهوری اسلامی، این “واقعه ی خطیر” را نیز با طمانینه پشت سر بگذارد و راه خود را به سوی قله های پیش رو ادامه دهد.
بلافاصله پس از اعلام خبر فقدان بالگرد حامل خادمان مظلوم‌ دوربین های خبرنگاران رسانه ی ملی و دیگر رسانه های جمعی پا به پای عناصر امدادی و مسئولان مربوط در صحنه حضور یافتند و تک تک اخبار دریافتی را به صورت لحظه به لحظه و شبانه روزی در اختیار عموم قرار دادند.
این تلاش بی وقفه تا دریافت خبر جانسوز درگذشت شهادت گونه ی رئیس جمهور محبوب و دیگر خادمان، تا انتقال پیکر آنان و استقبال و تشییع پرشور و باشکوه در شهرهای مختلف، تا تعیین تکلیف اداره ی امور اجرایی کشور در دوره ی گذار توسط رهبر معظم انقلاب وفق قانون اساسی، تا حضور پرتعداد مقامات کشورهای دوست و همسایه در تهران و ادای احترام نسبت به رئیس جمهور و همراهان شهیدش و دیدارهای رسمی با مقام معظم رهبری، تا تدفین عزیزان از دست رفته و مراسم متعدد تکریم و ترحیم، ادامه یافت.

و اکنون نتیجه ی “جهاد تبیین” مدیران و خبرنگاران رسانه ملی و رسانه های جمعی پیش روی همه ی ماست. به فضل الهی، به برکت خون شهیدان، تحت تدابیر حکیمانه ی رهبری، و با هوشیاری مردم، حادثه ای به سنگینی شهادت ناگهانی رئیس جمهور و جمعی از خادمان ملت، بجای آن که جامعه و نظام را مبتلای به تلاطم و آسیب سازد، به دریایی از سکینه و آرامش و امید به آینده ی روشن، تبدیل کرده است.
دست مریزاد و خدا قوت؛ ای رزمندگان عرصه ی اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و تبیین!

به قلم فاطمه شریفی نعمت آباد

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا