رویدادها

نگرانی کاخ سفید از چالش روابط روسیه و چین برای نظم جهانی

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید ابراز نگرانی کرد که روسیه و چین قصد دارند با حمایت از منافع یکدیگر در عرصه امنیتی، نظم جهانی را به چالش بکشند و روزنامه "فایننشال تایمز" نیز اظهارات مشترک پوتین و شی جین پینگ را سیلی بر صورت واشنگتن خواند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید شب گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که دولت ایالات متحده مطمئن است که روسیه و چین قصد دارند “نظم بین المللی را به چالش بکشند” و  این مسئله نمی تواند باعث نگرانی نشود.

او گفت: «رهبران این دو کشور (روسیه و چین) در سراسر جهان برخلاف منافع ما در زمینه امنیت ملی و برخلاف منافع بسیاری از متحدان و شرکای ما عمل می‌کنند. جای تعجب نیست که این دو رهبر به تقویت روابط رو به رشد دوجانبه خود ادامه دهند.»

کربی موضوع روابط روسیه و چین را در تفسیر  سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به چین و دیدار وی با شی جین پینگ رئیس جمهور چین بیان کرد. این مقام کاخ سفید افزود: «هر دو سیاستمدار به دنبال “به چالش کشیدن نظم بین المللی مبتنی بر قوانین، متحدان و شرکای طرفدار ایالات متحده و به دنبال یافتن راهی برای تقویت منافع یکدیگر در عرصه امنیت ملی هستند. من نمی‌گویم که ما نگران این روابط و جهت توسعه آنها نیستیم. مسلماً هستیم. البته ما اقدامات دو کشور را از نزدیک زیر نظر داریم.»

مواضع مشترک پوتین و شی جین پینگ در چین سیلی به صورت آمریکاست

“فایننشال تایمز” بامداد امروز گزارش داد که موضع گیری و اظهارات مشترک  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در پکن سیلی بر صورت واشنگتن بود.

این روزنامه نوشت: این یک سیلی آشکار بر صورت آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده است که ماه گذشته از چین خواست تا از روسیه در مورد مناقشه اوکراین دست بردارد. به عنوان مثال، بیانیه پوتین و شی جین پینگ در مورد تقویت روابط نظامی بین روسیه و جمهوری خلق چین و همچنین وعده مقاومت در برابر اعمال فشارهای ایالات متحده ذکر شده است.

به گفته یک مقام آمریکایی، سخنان رهبران دو کشور این سیگنال را به تمام شرکت‌های چینی ارسال کرد که “توسعه کامل روابط تجاری با روسیه امکان پذیر است”.

تاکید وزارت خارجه چین بر حمایت متقابل مسکو و پکن از حاکمیت و امنیت

لیو بین، مدیر بخش اروپا و آسیای مرکزی وزارت امور خارجه چین بعد از ظهر روز جمعه در نشستی پس از سفر ولادیمیر پوتین به این کشور یادآور شد که چین و روسیه در حفاظت از حاکمیت، منافع ملی و امنیت از یکدیگر حمایت می‌کنند و همچنان در برابر مداخله خارجی مقاومت خواهند کرد. به گفته او، مسکو و پکن این مسئولیت و تعهد را برعهده دارند که با ایفای نقش سازنده در حفظ امنیت جهانی قاطعانه “در سمت درست تاریخ” بایستند.

 این دیپلمات چینی با اشاره به برنامه‌های دو کشور در آینده برای تداوم پایبندی به اصل «عدم تعهد به بلوک‌ها، عدم رویارویی و عدم هدف‌گذاری کشورهای ثالث» و همچنین تعمیق مستمر اعتماد سیاسی متقابل، افزود: همکاری بین روسیه و چین کاملاً شفاف است و با استانداردهای سازمان تجارت جهانی و اصول بازاری مطابقت دارد و در عین حال اشخاص ثالث را هدف قرار نداده و تحت  تاثیر مداخله یا اجبار خارجی هم قرار نمی گیرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نیز روز گذشته برنامه‌های مسکو و پکن برای تعمیق همکاری‌های دوجانبه در عرصه‌های مختلف، از جمله فناوری‌های نو را اعلام کرد تا هر دو کشور در جایگاه رهبری قرار گیرند و رقابت‌پذیری خود را در اقتصاد جهانی آینده افزایش دهند. علاوه بر این، او از قصد دو کشور برای تقویت اتحاد دوجانبه در بخش انرژی تقویت شود.

در جریان سفر پوتین به چین، مذاکرات روسای جمهور دو کشور در روز پنج شنبه ابتدا در قالب محدود و سپس به صورت گسترده، حدود دو ساعت و نیم به طول انجامید. در پایان آن رهبران دو کشور بیانیه مشترکی را در خصوص تعمیق روابط مشارکت همه جانبه و تعامل راهبردی امضا کردند.

روز جمعه نیز رئیس جمهور روسیه از پکن به شهر هاربین عزیمت کرد و در آنجا تاج گلی را در بنای یادبود سربازان شوروی که در نبردهای آزادیبخش جمهوری خلق چین جان باختند، قرار داده و همچنین در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه روسیه و چین سخنرانی کرد. وی بر لزوم همکاری های دوجانبه تاکید و یادآور شد که مسکو از قصد پکن برای بومی سازی تولیدات در روسیه حمایت کرده و آماده است برای سرمایه گذاران چینی مزایا و دسترسی به پایگاه منحصر به فرد فناوری روسیه و پرسنل بسیار ماهر را فراهم کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا