رویدادها

سردار سلامی: «وعده صادق» استثنایی‌ترین تصمیم نظام بود

فرمانده‌کل سپاه گفت: این ماجرا (عملیات وعده صادق) استثنایی‌ترین تصمیم یک نظام بود، ممکن نیست هیچ رهبری و نظامی در نقطه‌ای از عالم چنین تصمیمی را بگیرد.

سرلشکر حسین سلامی روز چهارشنبه در همایش گرامی‌داشت مقام استاد و مربی که در ستاد فرماندهی‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار شد، گفت: وعده صادق ظهور قدرت اراده ملت ایران بود که اراده ملت ایران در اراده رهبر ملت ایران متجلی و متراکم است. رهبری تجلی‌گاه اراده خداوند و اراده مردم است که در طول اراده خداست، قدر نظام ولایی دانستن همین است.

وی با بیان اینکه با عملیات وعده صادق همه یک شکوه و اقتدار جدید را تجربه کردند، افزود: رژیم صهیونیستی با طوفان الاقصی دچار شکست اطلاعاتی شده بود و با عملیات وعده صادق دچار شکست بازدارندگی شد.

فرمانده‌کل سپاه در ادامه گفت: در ایامی به‌سر می‌بریم که خداوند به جبهه اسلام نصرت آشکار و فتح مبین خود را جاری کرد و خداوند به ما این ظرفیت و استعداد را بخشید که ظرف نزول نصرتهای الهی در این شرایط خطیر و حساس و سرنوشت‌ساز انقلاب اسلامی باشیم.

سردار سلامی اضافه کرد: همه می‌دانند که ما یک جهاد بلاوقفه و یک جنگ توقف‌ناپذیر و پیوسته‌ای را طی دهه‌های اخیر با نظام استکباری و شرکای او در ائتلاف‌های متنوع داشته‌ایم. دشمن ما ذخایری از راهبردهای متنوعی را علیه ما در اختیار داشت و از این انبار استراتژی‌ها در اشکال مختلف در سالها و دهه‌های گذشته علیه انقلاب شکوهمند و نظام مقدس ما استفاده کرد، همه جهات نبرد را گشود و همه راه‌های غلبه بر نظام را آزمایش کرد تمام این نبردها مقیاس و وسعتی کامل در حداکثر اعمال ممکن قدرت بودند هیچ جا دشمن نه در افق زمان و نه در وسعت مکان و نه در شدت عمل از دشمنی کوتاهی نکرد.

وی ادامه داد: دشمن با همه ابزارها به میدان آمد، از جنگ خارجی تا پدیده تحریم سرسختانه و سهمگین اقتصادی تا ترور، نبردهای تکفیری، جنگ‌های اطلاعاتی، فتنه‌های امنیتی، تهاجمات فرهنگی، جنگ‌های رسانه‌ای همه راه‌ها را آزمود و انقلاب را در مقاطع مختلف با مخاطراتی جدی مواجه کرد.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران گفت: تاریخ هم سراغ ندارد که کشوری در چهارمین دهه در معرض جنگ‌های سنتی و مدرن با دشمنی به‌وسعت نیمی از قدرت اقتصادی، فرهنگی، نظامی و سیاسی جهان درگیر شده باشد و در بعد از این چهارمین دهه در مقتدرترین، مسلط‌ترین و قوی‌ترین حالت خود قرار داشته باشد و هیچ چیزی جز جاری شدن سنت‌های الهی نمی‌تواند توجیه‌گر این واقعیت شگفت‌انگیز باشد.

وی تأکید کرد: همه کشورهای دنیا با جنگ ضعیف می‌شوند اما جمهوری اسلامی ایران با جنگ قوی‌تر شد، همه کشورهای دنیا با تحریم تخریب می‌شوند اما جمهوری اسلامی ایران با تحریم ساخته شد، همه کشورهای دنیا با فشار سیاسی منزوی می‌شوند جمهوری اسلامی ایران با فشار سیاسی میدان نفوذ پیدا کرد، همه کشورهای جهان با اغتشاشات داخلی از هم فرو می‌پاشند اما نظام ما با اغتشاشات ثبات داخلی خود را مستحکم‌تر کرد، هرچه دشمن عمل کرد خلاف آن اثبات شد.

سردار سلامی با بیان این‌که “ما و به‌خصوص سپاه در میدان جهاد رشد می‌کنیم.” گفت: مادامی که دشمن در لانه باشد و ما در خانه، نه او شکست می‌خورد و نه ما پیروز می‌شویم. تا وقتی که ما یکدیگر را ملاقات نکنیم نمی‌توانیم دشمن را فرسوده و خسته و افسرده و ناتوان کنیم.

وی با تأکید بر این‌که “ما در یک جنگ تمام‌عیار به‌سر می‌بریم” متذکر شد: عقربه‌های این جنگ مثل عقربه‌های ساعت در هر مقطع در یک مسئله ما را با دشمن درگیر می‌کند؛ یک روز جنگ اقتصادی محور شرارت‌های دشمن می‌شود، یک روز نبردهای تکفیری اوج می‌گیرد، یک روز فتنه داخلی مشتعل می‌شود که همه اینها ظهور اجزا و ارکان متنوع انبان و ذخایر راهبردهایی است که دشمن اندوخته است و حسب تجربه و براساس قدرت و دانش، ما هم مقابل چنین دشمنی با تجربه و با دانش و ابزار و تعریف روش‌ها در میدان حاضر باشیم.

فرمانده‌کل سپاه ادامه داد: راز موفقیت‌های سپاه در گسترش قدرت، در ابتکارات راهبردی در نوآوری‌ها و خلاقیت‌های میدانی همین است که در سه سطح جنگ، سپاه درگیر است؛ هم در سطح راهبرد، هم عملیات و هم تاکتیک.

وی گفت: ما محکوم به این هستیم که آگاهانه با بینش عمیق، دانش قوی، ابزار پیشرفته، روش‌های نو، دانش‌های جدید از انقلاب اسلامی حراست کنیم. حراست از انقلاب اسلامی همه ابعاد زندگی ما را در بر می‌گیرد چرا که تمام ابعاد زندگی ما را دشمن به جنگ تبدیل کرده است. از دانش، اقتصاد، فرهنگ، سیاست، امنیت، معیشت همه آنها را به میدان جنگ تبدیل کرده است بنابراین آموزش‌ها در سپاه باید با این تنوع گسترده موضوعات رشد کند. سپاه باید در بعد ساختن کشور زیرساختها را با مدرن‌ترین ابزارها و پیچیده‌ترین فنون و تکنیک‌ها و با نوین‌ترین دانش‌ها کشور را بسازد.

سردار سلامی با بیان این‌که “ما دائم در حال مقایسه شدن هستیم.” افزود: ما را همیشه مقایسه می‌کنند؛ آیا ما پیشرفت کرده‌ایم یا عقب مانده‌ایم؟ افتخار امروز انقلاب این است که به‌برکت هنرنمایی نایب امام زمان(ع) ما هم به دشمنانمان حمله کردیم و دست‌های ما به‌اندازه باز بوده است. ولی امر ما دست‌های دشمن را بسته است و هم کشور را ساخته است و هم قدرت دفاع از انقلاب و کشور را نوسازی کرده است، با این‌همه بحران پیچیده و درهم‌تنیده در وسط یک میدان سخت ایستاده با حکمت و منطق وحی و آگاهی عمیق از سنت‌های الهی و نهراسیدن از شکوه ظاهری دشمن و نفوذ بر قلب مؤمنان و هدایت صحیح در لحظه‌های سخت و بخشیدن آرامش میان امواج التهاب یک جامعه سرافراز و سربلند و پرآوازه به‌نام ایران اسلامی ساخته است.

وی ادامه داد: ده‌ها مجاهدت، پذیرش سختی‌ها و ملامت‌ها، ملامت‌هایی که از تیرها و کمان‌ها از میان زبان‌های ناآگاه و از بغض متراکم دشمن همواره نقطه مرکزی هدایت نظام را نشانه گرفته تا این قائمه پایدار و این استوانه استوار و این رکن وثیق غلبه اسلام را تضعیف کنند، و خداوند در چند دهه در تمام میدان‌های کثیر سخاوتمندانه نصرت خویش را بر قلب مؤمنان و ولی امر ما جاری کرده است و به قلوب استحکام بخشیده است. در ماجرای وعده صادق کاملاً دیدید که هیچ ایرانی از این‌که دشمن چه واکنشی نشان دهد نترسید، هیچ کس از دشمن نترسید با این که همه فکر می‌کردند این دشمن عکس‌العمل نشان می‌دهد.

فرمانده‌کل سپاه با تأکید بر این‌که هر ملتی پژواک و بازتاب شخصیت رهبر خود است گفت: خصوصیات رهبری و امامت این است که شخصیت و هویت و خصوصیات او در پیکره جامعه تکثیر و جاری می‌شود که این فرصت الهی است.
در این ماجرا این استثنایی‌ترین تصمیم یک نظام بود، ممکن نیست هیچ رهبری و نظامی در نقطه‌ای از عالم چنین تصمیمی را بگیرد، تصمیمی که از یک طرف بر یک شجاعت عظیم و از سوی دیگر بر یک حکمت عمیق تکیه دارد، وسعت این تصمیم و شجاعت آن شگفتی‌ساز این ماجرا بود، بخش مهم قدرت ما تجلی این اراده بود.

وی خاطرنشان کرد: ما که اجراکننده هستیم کار سختی انجام نمی‌دهیم او که تصمیم می‌گیرد و مسئولیت این عمل را به‌عهده می‌گیرد و میان فشرده‌ترین صف‌آرایی جهانی در قلب این صف‌آرایی فرو می‌رود و دشمن را از میانه می‌گسلد او منبع اصلی قدرت ماست.

سردار سلامی ادامه داد: این عملیات از این طرف روی یک نقطه انجام شد با همان تعبیر همان هندسی نقطه روی صفحه کاغذ، اما از آن طرف یک جهان پاسخ داد. جغرافیای آن طرف یونان، مدیترانه، دریای سرخ، حجاز، عراق، اردن، فلسطین، ترکیه این جغرافیایی جنگی بود که دشمن به‌کار برد. این طرف یک عمل محدود کسر فوق‌العاده از یک قدرت عظیم کسر بسیار کوچکی از یک قدرت بزرگ اما آن طرف همه ظرفیت‌های یک جنگ بزرگ همزمان بدون غافلگیری به‌کار گرفته شد.

وی اضافه کرد: تقریباً 90 درصد غافلگیری ما گرفته شده بود و دشمن شاید لحظه دقیق و هدف دقیق را نمی‌داند، اما این جغرافیای صهیون آن‌قدر کوچک است که همه نقاط به هم مرتبط هستند اما فرانسه، اردن، انگلیس، آمریکا و اسراییل و دیگران در شعاعی وسیع‌تر همه با تمام قدرت بودند و همه عمل کردند و در مقابل یک عمل کوچک یک جنگ بزرگ را انجام دادند که البته فقط یک بار می‌توانستند این عمل را انجام دهند، اگر موج دوم حملات سر می‌گرفت کارایی این سیستم یکپارچه دفاعی حداقل 50 درصد کاهش پیدا می‌کرد و در موج سوم 50 درصد موج دوم و به همین نسبت.

فرمانده‌کل سپاه گفت: این که این تصمیم گرفته شود که با وجود اعلام بزرگترین قدرت تاریخ بشر که؛ “ما کنار اسراییل با اراده آهنین ایستاده‌ایم.”، در این نقطه کوچک پرتراکم پدافندی همه آمدند و همه می‌گویند؛ “واکنش نشان می‌دهیم.”، با این فرض با چنین دشمنی مستقیم و رسمی با پذیرش مسئولیت صدها فروند موشک و پهپاد پرواز می‌کنند، چه اتفاقی صورت گرفته است؟ جنگ به سرزمین صهیونیست‌ها کشیده شده است و همه می‌بینند و برای اولین بار پس از دهه‌ها یک قدرت جنگ را در سرزمین و فضای صهیونیست‌ها کشیده است. هشت ساعت دلهره، آشفتگی، ترس، اضطراب این اراده شلیک قدرت بی‌نظیری است و همه می‌دانند این قابل تکرار است و این معادله ماست.

وی افزود: این عملیات همه جهان را آرام کرد حتی دشمنان ما آرام شدند، این کسانی هم که در شمال و غرب و جاهای دیگر ژست اقتدار می‌گرفتند همه خاموش شدند.

سردار سلامی ادامه داد: رژیم صهیونیستی اصلاً جنگ را در سرزمین خود نمی‌پذیرد، در دکترین دفاعی اسراییل جنگ در خارج از مرزهاست، برای صهیونیست‌ها بازدارندگی به‌مفهوم عدم‌وجود اراده شلیک است نه اصابت، هیچ‌کس نباید اراده شلیک داشته باشد که همه اینها شکسته شد، جنگ پیش‌دستانه باطل شد. ما رسماً اعلام کردیم که؛ “می‌زنیم.” و همه می‌دانستند، این عظمت است که رسماً اعلام می‌کند؛ “می‌زنیم، سیلی می‌زنیم.”، می‌زند و نمی‌ترسد و به خدا توکل می‌کند. آخرین عبارتی که رهبری به ما فرمودند این بود که؛ “بر خداوند توکل کنید، توکل توأم با تدبیر و حکمت و اراده و قدرت”.

فرمانده‌کل سپاه گفت: باید سپاه را در حد و اندازه‌های این عملیات‌ها دید، البته این عملیات کوچک بود، سپاه را باید قوی کنید که البته قوی است اما قدرت مانند موجود زنده دائماً باید در رشد و کمال و نوسازی باشد، اگر در رشد و قدرت متوقف شویم از دشمن عقب می‌مانیم، در دیدار با رهبر معظم انقلاب ایشان فرمودند که؛ “سپاه در بحث آموزش همه‌جانبه مجاهدت کند”.

منبع: www.tasnimnews.com

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا