پایش گام دوم

قابل تأمل برای مسئولین کشور

خبر مهم دیروز، امضای تفاهم نامه چهارجانبه میان عراق، ترکیه، قطر و امارات برای پروژه جاده توسعه که خلیج فارس را از طریق ترکیه به اروپا متصل می کند، در سال ۲٠۲۸ تکمیل می شود بود

بر اساس پیش بینی ها ۱۷ میلیارد دلار برای تکمیل این پروژه هزینه می شود.

همان طور که عرض کردم مناقشات ژئوپولتیکی در خاورمیانه به شکل بی سابقه ای در جریان است و جنگ اوکراین و روسیه ،تنش ها در قفقاز و همچنین جنگ اسرائیل و فلسطین آثار مستقیم خود را بر الگوهای ترانزیتی و ابتکار بازیگران منطقه ای و بین المللی گذاشته است.

ابتکار اتصال خلیج فارس به اروپا از طریق بندر فاو( که بر اساس پیش بینی ها یکی از بزرگ ترین بنادر دنیا خواهد شد) و اتصال بندر فاو با ۱۲۰۰ کیلومتر ریل به خط ریلی ترکیه مهم ترین گام ترکیه در شرایط جدید خاورمیانه است،موضوعی که طبیعتا می تواند با استقبال چینی ها و هندی ها روبه رو شود.

تنها چالش اساسی کریدور راه توسعه حضور معارضین کرد و پ ک ک در اقلیم کردستان است که این موضوع نیز با توافقات پنهانی بغداد ترکیه و عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق در حال حل و فصل است.

تکمیل کریدور شرق به غرب از طریق اتصال خلیج فارس به اروپا آن هم بعد از آنکه مسیر ترانزیتی و انتقال گاز قزاقستان_خزر_اذربایجان_تفلیس_جیهان ترکیه از قفقاز به نقطه تثبیت رسید بدون نیاز به جغرافیای ایران در حال انجام است.

همان طور که تاکید کردم انزوای جغرافیایی ایران در منطقه و حذف ایران از مسائل ژئوپولتیکی می رود که ایران را از نقطه مرکزی کریدور ها و ترانزیت ها حذف و به یک کشور معمولی حاضر در این ماجرا تبدیل کند.

بعد از شکل گیری چالش فلسطین و اسرائیل و حمله نظامی ایران به اسرائیل و شرایط امنیتی جدید منطقه کریدور عرب مد هند بکلی با چالش رو به رو شد.

اردوغان از آتش بازی ایران در فلسطین اشغالی بدش نیامده و در لایه های پنهانی سیاست های ترانزیتی و تجاری خود و نگرانی هایی که از قبل نسبت به کریدور عرب مد(چون ترکیه را دور می زد)داشت از تفاهم‌نامه جدید برای اتصال شرق به غرب از طریق خلیج فارس_عراق_ترکیه خبر داد.

سیاست های ترکیه در حوزه های ترانزیتی در قفقاز و خاورمیانه و همچنین سیاست های آبی آن ها در پروژه گاپ و داپ در شمال کشور امنیت و منافع ملی جمهوری اسلامی ایران را با خطر جدی روبه رو کرده است.
ابوقاسم

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا