سبک زندگی

سبک زندگی سردار دلها

سبک زندگی، موضوع تازه ای نیست و همواره در زندگی همه انسان ها نیز وجود داشته و مقوله ای فراگیراست که هر انسانی خواسته یا ناخواسته بدان پایبند است. سبک زندگی هم جنبه فردی و هم جنبه اجتماعی دارد. سبک زندگی اجتماعی تابع وجه اجتماعی است و از الگوها شکل می گیرد. یکی از این الگوها شهید سلیمانی است. مقام معظم رهبری درباره شهید سلیمانی می فرمایند: «به حاج قاسم به چشم یک فرد نگاه نکنیم؛ به چشم یک مکتب، یک راه و یک مدرسه درس آموز نگاه کنیم.»

اما سوال این است که مهم ترین ویژگی های اجتماعی سبک و سیره سلیمانی کدام اند؟

در پاسخ می توان موارد زیر را مطرح کرد:

1- مردم مداری  در برخورد با مردم بسیار صبور و مهربان بود. شهید سلیمانی عمیقاً بر این باور بود که مردم ولی نعمت ما هستند و این انقلاب و نظام حاصل تلاش آنان و متعلق به آنان است. پیوسته بر این امر تأکید می کرد که ما مدیون و وامدار این مردم عزیز هستیم و خدمت به آنان را باید یک افتخار بزرگ بدانیم. شهید سلیمانی عاشق مردمش بود به همین لحاظ مردم هم عاشق او بودند. ایشان پدر مهربان یتیمان و ملجأ دردمندان و پناهگاه محرومان بودند. در حوادث گوناگون در میان مردم حضور می یافت و به یاری آن ها می شتافت. همچنین از نمونه های بارز، همیاری ایشان در حوادثی مانند سیل و زلزله است. خاطره شیرین حضور او در میان سیل زدگان در بهار سال 1398 هیچ گاه فراموش نمی شود. همچنین او یک روز از زندگی خود در ماه را نذر یک جانباز 70درصد کرده بود و به نجف آباد اصفهان می رفت و تمام کارهای جانباز، از حمام بردن تا شستن لباس و نظافت وی را انجام می داد. وقتی در سوریه بود و خبر شهادت آن جانباز را دادند، یک نفر را مأمور کرد که به نجف آباد برود تا هم در مراسم شرکت کند و هم کاری روی زمین نماند.

2- مهرورزی یکی از ویژگی های بارز شهید سلیمانی محبت و مهرورزی است. در واقع ویژگی مهم رهبران اجتماعی آن است که نسبت به همه آحاد جامعه مهرورزی را تمام و کمال اجرا کنند و حقیقتاً شهید سلیمانی واجد این ویژگی بودند. به تازگی ویدئوهایی از شهید قاسم سلیمانی منتشر شده است که به وضوح مهرورزی و محبت ایشان را به مردم و جامعه ای که در آن زندگی می کنند و نسبت به همه کسانی که در منطقه زندگی می کنند، در آن فیلم ها می توان دید. از این رو می توان گفت شهید سلیمانی، با مردم با محبت و مهرورزی رفتار می کرد. نمونه اعلای این مهرورزی را می توان در برخورد وی با فرزندان شهدا و خانواده های ایثارگران دوره دفاع مقدس دید. افزون بر این، درباره برخورد با فرزندان این مرز و بوم که به مبحثی مانند پوشش کم اعتنا هستند، برخوردی پدرانه و دلسوزانه داشت که به نظر آموزنده است.

3- خانواده داری انبوه مسئولیت ها و دغدغه ها و حساسیت های کاری، هیچ گاه باعث نشد که او از توجه به خانواده و وقت گذاری برای آنان در حدی که برایش مقدور بود، فروگذار نماید. شهید سلیمانی عمیقاً به نهاد خانواده خویش عشق می ورزید. تکریم و احترام او به والدین زبانزد خاص و عام بود و رابطه عاطفی اش با همسر و فرزندان، کانون خانوادگی شان را گرم و پر حرارت کرده بود. شهید سلیمانی توجه به بستگان را هیچ گاه فراموش نکرد. این که انسان در اوج داشتن مسئولیتی این چنین خطیر که ذهن و وقت و توانش را مصروف خود می کند، مراقب این نکته باشد که به خواسته های عاطفی خانواده، بستگان و خویشاوندان و دوستان و آشنایان توجه کند، حقیقتاً ستودنی است.

4- جوان گرایی  شهید سلیمانی ضمن این که تکریم کننده گروه های سنی متفاوت از جمله میان سالان و سالمندان بود و آنان را بسیار مورد احترام قرار می داد اما علاقه خاصی به جوانان داشت. او جوانان را ارزشمندترین و پربهاترین سرمایه کشور می دانست و ارتباط عمیقی با بسیاری از آنان برقرار کرده بود. از دیدن جوانان پر شور میهن به وجد می آمد و برای پیشرفت آنان از هیچ تلاشی فروگذار نمی کرد. به همین دلیل، شهید سلیمانی در مجال های مختلف جوانان را به خودسازی و دوری از تعلقات پست دنیوی فرخوانده است. شهیدسلیمانی با اشاره به موضوع شهادت و اخلاص شهدای مدافع حرم و ستایش اعمال آن ها گفت: «جوانان نباید به دنبال تعلقات پست دنیوی باشند». همچنین «در مقابل تهاجم، عناصر خودی می توانند بایستند. عناصر مومن خودی را، هرجا که هستند، گرامی بدارید.»

5- تاثیرگذاری اجتماعی رفتار او بر همه اقشار تاثیرگذار بود. یک روز می خواستند با او عکس یادگاری بگیرند. از خودرو پیاده شد. یک گروه دیگر برای دومین بار برای عکس گرفتن از خودرو پیاده اش کردند. دفعۀ سوم یک خانم جوان خواست با حجاب نامناسب با ایشان عکس بگیرد. پیاده شد و با او هم عکس گرفت. آن خانم گفت باور نمی کردم با من عکس بگیرد. از امروز سعی می کنم حجابم را درست کنم (کریمی، 1399، 58). این چنین سردار دل ها مردمی و مردم دار بود و مردم هم به او ارادت داشتند.

منبع:www.pishkhan.com

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا